2 pomysły na ciekawe zabawy sensoryczne ćwiczące motorykę małą u najmłodszych dzieci

Już od dłuższego czasu, w tematyce związanej z dziećmi, można natknąć się na pojęcia MOTORYKA MAŁA i MOTORYKA DUŻA.

Co to w ogóle jest i po co się o tym w ogóle mówi?

MOTORYKA to ogólna sprawność fizyczna człowieka i jego zdolność do wykonywania wszelkich działalności związanych z ruchem. Mówiąc o MOTORYCE MAŁEJ mamy na myśli sprawność dłoni i palców, zaś MOTORYKA DUŻA to sprawność fizyczna całego ciała. Obie motoryki powinno się pobudzać i doskonalić od najwcześniejszych lat życia dziecka, gdyż nie jest tak, że rodzimy się z wrodzoną zdolnością do wykonywania skomplikowanych czynności ręką czy palcami. Im wcześniej zaczniemy pracę nad motoryką dziecka, tym lepiej. Jeśli masz dziecko, na pewno zauważyłaś/łeś już, że na początku wielkim wyczynem dla niego było chociażby chwycenie zabawki do rączki. Natomiast z każdym dniem/miesiącem dziecko uczy się coraz to nowszych czynności. Na początku maluszek uczy się chwytania zabawki, później układania klocków, trzymania łyżki czy kolorowania, po to by już jako dziecko nabrać wprawy w wiązaniu butów czy pisaniu. Żeby jednak tak się stało, trzeba to z dzieckiem jak najczęściej ćwiczyć. Rozwój motoryki małej idzie w parze z rozwojem koordynacji wzrokowo-ruchowej, więc jest to kolejny bardzo ważny argument za tym, żeby jak najczęściej eksponować dziecko na ćwiczenia pomagające w jej wykształcaniu.

Dziś mamy dla Was propozycje dwóch ciekawych zabaw aktywujących rozwój motoryki małej u najmłodszych dzieci.

 

KOLOROWE POMPONIKI I SZYSZKI

Już samo wysypanie pomponików wywołuje u Julka naprawdę spore zainteresowanie. Najpierw przekłada sobie pomponiki pomiędzy pudełkami (co też przecież ćwiczy sprawność paluszków, czyli motorykę małą). Potem wkładamy w szyszkę kilkanaście pomponików i zabawa polega na tym, że Julek próbuje te pomponiki wyciągać i z powrotem wkładać.

 

 

Udało mi się nawet nagrać fragment tej zabawy:

 

Gdybyście nie mieli w domu kolorowych pomponików, to najszybciej kupicie je chyba w Pepco (widziałam ich tam ostatnio całe mnóstwo). Ale w razie czego wrzucam Wam też link do aukcji na Allegro TUTAJ

Podobnie sprawa się ma z szyszkami. TU znalazłam kilka aukcji na Allegro.

 

ZWARIOWANY DURSZLAK

Do tej zabawy potrzebujemy dwóch rzeczy: durszlaka i włochatych kolorowych drucików. Druciki też można kupić w Pepco. Ale wrzucam też linki z Allegro gdybyście nie mieli dostępu do tego sklepu. Znajdziecie je TUTAJ.

W zabawie chodzi o to, żeby wcelować drucikiem w dziurkę durszlaka. Ja wiem, że dla Was wydaje się to mega proste…Uwierzcie mi jednak, że jak Wasze dziecko będzie to robiło po raz pierwszy, wcale nie będzie to dla niego takie proste.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

57 − = 48