Acrobat’ czyli gra zręcznościowa Akrobaci firmy Janod

Opowiem Wam dzisiaj o grze, która już jakiś czas temu skradła Marcelkowe i mamine serce. Akrobaci – bo o niej mowa, to gra francuskiej firmy Janod. No a jak Janod, to idąca za nim jakość, unikatowość i innowacyjność. Jeśli nie słyszeliście wcześniej o nazwie tej firmy, to powiem tylko: uważajcie! Bo jak kupicie od nich coś raz, to to na pewno nie będzie ostatnia zabawka/gra/puzzle w Waszej kolekcji.

Akrobatów Marcelkowi przyniósł Mikołaj 🙂 No i od tamtej pory rozgościli się u nas na dobre ci mali, śmieszni, drewniani panowie.

To co mnie uderzyło jak rozpakowaliśmy grę, to wspomniana już wcześniej jakość wykonania. W domu mamy mnóstwo gier wielu różnych firm, ale rzadko można trafić na tak porządnie wykonane opakowanie, karty gry i pozostałe elementy.

W skład opakowania wchodzi:

  • 20 kartonowych plansz
  • 57 drewnianych figurek akrobatów w sześciu różnych kolorach
  • 3 drewniane kostki
  • instrukcje w kilku różnych językach
  • woreczek do przechowywania figurek i kostek (swoją drogą uważam że to naprawdę świetny pomysł)

 

Celem gry jest stworzenie jak najwyższej wieży z kartonowych plansz i akrobatów, którzy te plansze „podtrzymują”.

Gra ćwiczy: koncentrację, rozpoznawanie kolorów, planowanie, zręczność (motoryka mała aż krzyczy z radości przy ustawianiu akrobatów) i jest przeznaczona dla dzieci w wieku 5-10 lat, choć i 34-letnia mama też ma prawdziwy fun układając tę wieżę, także uważam, że granica wiekowa powinna być znacznie przesunięta w górę.

A oto jak producent gry opisuje zasady gry:

Jedną kartonową planszę umieść na środku stołu. Pozostałe kartonowe plansze i figurki akrobatów rozdaj równo pomiędzy graczy. My, żeby ułatwić sobie grę, najpierw układamy akrobatów według kolorów.

Każdy z graczy rzuca w swojej kolejce trzema kostkami na raz, następnie bierze pierwszą okrągłą planszę ze swojego stosu i ustawia na niej trzech akrobatów, zgodnie z kolorami, które wyrzucił na kostkach, tj. jeśli wyrzucił np. pomarańczowy, czerwony i żółty musi umieścić figurki na polach w tych właśnie kolorach. Kolory akrobatów muszą się zgadzać z kolorami na kostce i planszy. Na planszy jest kilka pól w każdym z kolorów, więc gracz może sobie spośród z nich wybrać najlepszą pozycję dla swoich akrobatów. Następnie gracz umieszcza swiją planszę na figurkach, kończąc tym samym swój ruch. Kolejny gracz rzuca kostkami i stara się rozstawić swoich akrobatów tak, aby zachować równowagę konstrukcji, a następnie stawia planszę na akrobatach. Jeśli gracz wyrzuci 3 identyczne kolory na kostkach, sam wybiera kolor na którym stawia trzeciego akrobatę. Celem gry jest stworzenie jak najwyższej wieży. Gracz, który doprowadzi do jej upadku – przegrywa.

 

 

 

 

 

Spójrzcie tylko z jaką uwagą, skupieniem i ostrożnością Marcynio kończy swój ruch kładąc następną planszę.

 

No i oczywiście znowu mama przegrała i było jedno wielkie BACH! Radość na twarzy mojego dziecka – bezcenna 🙂

Gra jest super pod jeszcze jednym względem. Otóż Marcel często bawi się nią sam. Jak? A no próbuje ułożyć jak najwyższą wieżę (bez rzucania kostką zazwyczaj), co wcale nie jest takie proste jak się na początku wydaje. Nasz rekord to na razie 13 plansz 🙂

4 thoughts on “Acrobat’ czyli gra zręcznościowa Akrobaci firmy Janod

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 54 = 55