„Bajki, które uczą jak być szczęśliwym” Begony Ibarroli, wydawnictwa finebooks

„Dobro ludzkości powinno polegać na tym, żeby każdy z nas doświadczał jak największego szczęścia, nie umniejszając przy tym szczęścia innych.” (Aldous Huxley). Takim właśnie cytatem zaczyna się niesamowita książka pt.”Bajki, które uczą jak być szczęśliwym”. Autorką książki jest Begona Ibarrola – hiszpańska psycholog i pedagog, której książki dla dzieci i poradniki dla rodziców cieszą się ogromną popularnością.

Wszyscy pragniemy szczęścia dla swoich dzieci. Nie jest jednak łatwo nauczyć je jak być szczęśliwym. Specjaliści uważają, że jest możliwe takie wychowanie dzieci, które pozwoli im cieszyć się pełnią szczęścia.

Jako że mój jeszcze-5-latek miewa od czasu do czasu problemy ze swoimi emocjami (ale uważam, że w tym wieku jest to zupełnie „normalne”), postanowiłam spróbować porozmawiać z nim o szczęściu i o różnych jego barwach. Ta książka okazała się być świetnym narzędziem do analizowania uczuć mojego małego buntownika.

Tuż po słowie od autorki, znajdujemy w książce Dekalog rodziców, którzy chcą wychować szczęśliwe dziecko. Mamy tu 10 fundamentalnych punktów, które zostały w bardzo jasny i przejrzysty sposób wytłumaczone:

  1. Bezwarunkowa miłość
  2. Budowanie pozytywnej samooceny dziecka
  3. Wspieranie autonomii dziecka
  4. Rozwijanie wiary we własne siły
  5. Docenianie wysiłku i wytrwałości
  6. Wychowywanie w szczerości i uczciwości
  7. Poszanowanie indywidualności dziecka
  8. Ustalanie granic i zasad
  9. Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa
  10. Atmosfera spokoju i harmonii

 

Na tych 10 rozdziałach opiera się cała książka. Każdy rozdział zawiera 2 bajki. Na przykład do rozdziału pierwszego: „Bezwarunkowa miłość”, autorka przypisała bajki:„Odważna decyzja” i „O żabce, która nie lubiła pocałunków”. Sympatyczni bohaterowie bajek ukazywani są w sytuacjach, dzięki którym dziecku łatwiej jest zrozumieć i przyswoić określone umiejętności i postawy. Bajkom towarzyszą Wskazówki dla rodziców oraz propozycje wspólnych zajęć i zabaw z dzieckiem.

 

 

 

A oto i bohaterowie bajeczek:

 

Już po przeczytaniu pierwszej bajeczki, Marcel mnie totalnie zaskoczył. Konkluzją bajki „Odważna decyzja” było stwierdzenie, że rodzic nie powinien chować dziecka pod kloszem (chodziło o to, żeby tata Oskar pozwolił swojemu synkowi Bubiemu na samotną wyprawę do lasu. Oskar bardzo się wahał, bo w lesie stracił swoją żonę – mamę Bubiego, która zginęła broniąc małego Bubiego). Że powinno ono podejmować swoje własne wyzwania, próbować nowych rzeczy, eksperymentować czując przy tym, że jesteśmy w pobliżu, by w razie potrzeby je chronić. We wskazówkach dla rodzica, autorka zachęcała do zadania dziecku pytań czy np. Ono pozwoliłoby swojemu dziecku na taką wyprawę. W książce wyraźnie było powiedziane, że dzięki takiemu samotnemu spacerowi, Bubi nauczy się samodzielności, a jego tata Oskar pokaże mu, że ma do niego zaufanie. Marcel z kolei z wielkim przejęciem stwierdził, że on by mu nie pozwolił, bo mogłaby mu się stać krzywda. I mimo, że nie była to ta „książkowa” odpowiedź, dla mnie bardzo ważne było to, że Marcel potrafił opisać co czuje i dlaczego. Co tylko udowadnia, że książka naprawdę sprawia, że dziecko się otwiera i mówi o swoich odczuciach wyrażając przy tym swoje zdanie.

Powiem Wam, że oprócz edukacyjnych walorów, książka zachwyciła mnie również swoimi ilustracjami. Spójrzcie tylko:

dav

 

 

 

 

Podsumowując: „Bajki, które uczą jak być szczęśliwym” pomogły nam w dotarciu troszkę głębiej we wnętrze Marcynia i w zrozumieniu jego poglądów i uczuć. Przede wszystkim pomogły w poważnych rozmowach i dyskusjach.

Szczerze wszystkim polecamy.

 

6 thoughts on “„Bajki, które uczą jak być szczęśliwym” Begony Ibarroli, wydawnictwa finebooks

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 1 =