Interaktywna aquawystawa w Galerii Północnej 19-25 marca

Na całym świecie 22 marca obchodzi się Światowy Dzień Wody. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku, po to by uświadomić ludziom fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. I właśnie w związku z tym świętem, Galeria Północna przygotowała dla dzieci ciekawe animacje. Na poziomie -2 zostało ustawionych siedem instalacji, z których część jest zasilana wodą, a część tylko nawiązuje do tematu jednego z pięciu żywiołów.

A jakie wrażenie na nas zrobiła aquawystawa? To jest bardzo dobre pytanie. Bo kiedy pojechałam tam z moim maluszkiem, żeby podpatrzeć mojego starszego syna biorącego udział w wystawie wraz ze swoim przedszkolem, w pierwszej chwili byłam trochę rozczarowana. Po przeczytaniu opisu wystawy, wyobrażałam sobie, że zobaczę tam jakieś wielkie instalacje wodne, w których dzieciaki będą się niesfornie chlapać (wzięłam nawet ubrania w razie gdyby Marcela trochę poniosło i trzeba go było przebrać), a zobaczyłam niepozornie wyglądające miejsce z kilkoma stanowiskami. Okazało się jednak, że nie trzeba wcale wiele by poprzez gry, zagadki i zabawę rozszerzyć wiedzę dzieci na temat wody i funkcji, które spełnia w świecie przyrody.

Tak wystawa wygląda z góry:

 

 

Grupą przedszkolną mojego syna zajęło się dwóch animatorów, którzy w bardzo przystępny i ciekawy sposób oprowadzali dzieci po poszczególnych stanowiskach, opowiadając im mnóstwo różnych ciekawostek dotyczących wody. Na początek, dzieci wzorując się na konstrukcji, która znajduje się w Galerii Północnej, stworzyły z papieru i pasków swoje własne wiry wodne.

 

 

 

 

Spójrzcie tylko jakie piękne prace z tego wyszły:

 

Potem dzieci mogły zagrać w gigantyczną grę w statki. Nie ukrywam, że od razu przypomniało mi się jak ja jako dziecko uwielbiałam grę w okręty. Tutaj prawdziwą atrakcją była wielkość statków. Nie tam jakieś kartki, czy inne drewniane lub plastikowe plansze, tylko wielka konstrukcja, gdzie można stworzyć własny układ okrętów. Wrażenie niesamowite, naprawdę. A do tego świetna okazja, żeby poćwiczyć u dziecka myślenie strategiczne.

 

 

Kolejną atrakcją była ścianka przygotowana do ćwiczenia węzłów żeglarskich wraz z instrukcjami popularnych splotów. W związku z tym, że ja nigdy nie żeglowałam i nigdy nie robiłam węzłów, było to dla mnie naprawdę ciekawe. Dla dzieci z kolei świetny sposób na rozwijanie koncentracji i zdolności manualnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Największym hitem okazał się chyba jednak basen z magnetycznymi rybkami xxl. Niby nic nowego, prawdopodobnie każde dziecko ma w domu wersję mini, ale zabawa była przednia. Animator podzielił dzieci na 3 drużyny (każda z nich musiała wymyślić swoją nazwę – były rekiny, marynarze i wieloryby), które rywalizowały o tytuł najlepszych wędkarzy. Prawdziwy szał. Doping i krzyki nie do opisania.

 

 

 

 

Na aquawystawie znajdziemy też miejsce gdzie będziemy mogli zbudować tamę wodną. Zanim jednak dzieci zaczną budować tamę, animatorzy opowiadają im o roli naturalnych i sztucznych tam wodnych dla środowiska.

 

Kolejnym ciekawym punktem wystawy była mobilna oczyszczalnia wody, gdzie dzieci nauczyły się jak w naturalny sposób można przefiltrować brudną wodę. Dowiedziały się między innymi jak dużą rolę w tej filtracji odgrywa węgiel. Mina dzieci, które wlewały brudną wodę a potem widziały jak wypływa czysta, bezcenna po prostu.

 

 

 

 

 

Dzieciom bardzo podobało się również stanowisko z fontanną wodną, którą sami mogli wprawić w ruch.

 

 

 

I na koniec wir wodny. Również świetna zabawa dla dzieci. Bo przecież kręcenie wielką korbą zawsze sprawia dzieciom wielką frajdę.

Koniec końców okazało się, że rzeczy proste są jednak najlepsze. Więc jeśli tylko mieszkacie niedaleko Galerii Północnej, lub wybieracie się tam na zakupy, albo po prostu będziecie w okolicy, na pewno warto zjechać na poziom minus dwa, żeby pobawić się trochę z dziećmi i nauczyć je nowych faktów na temat wody. Będzie to na pewno pożytecznie spędzony czas.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *