Książeczki Erica Carle’a dla młodszych dzieci

Są takie książki, które jak tylko wezmę do ręki, z miejsca kocham miłością najszczerszą. I tak właśnie było z tytułami, które chcę Wam dzisiaj zaprezentować. Ich autorem jest Eric Carle – człowiek naprawdę wyjątkowy – amerykański projektant, pisarz, ilustrator książek dla dzieci.  Znany przede wszystkim dzięki swojemu bardzo charakterystycznemu stylowi. Uwierz mi, że jak zapoznasz się z choć jedną jego książką, każdą następną rozpoznasz bez mrugnięcia okiem.

Tematem przewodnim książeczek Erica Carle’a jest zazwyczaj natura. W jego utworach znajdziemy mnóstwo różnych zwierząt, które dzięki swoim przygodom pozwalają się czytelnikowi nauczyć czegoś nowego o otaczającym świecie. Eric Carle w sposób zabawny i ciekawy porusza temat uczuć towarzyszących dzieciom, a przy tym pokazuje również nieograniczoną kreatywność i ciekawość świata, które mieszkają w każdym dziecku. 

Pomimo iż najbardziej znaną książeczką Erica Carle’a jest „Bardzo głodna gąsienica” (opublikowana notabene w 62 językach), to jego sukces rozpoczął się od książki „Miś patrzy”. Kiedy pisarz Bill Martin, Jr. po raz pierwszy zobaczył ilustrację przedstawiającą czerwonego homara, którą Carle zrobił na potrzeby reklamy, zaproponował mu współpracę. Tak powstała właśnie książka „Miś patrzy”, która od razu po wydaniu w 1967 została bestsellerem. Tak rozpoczęła się właściwa kariera Carle jako pisarza i ilustratora książek dla dzieci. Zdobył on wiele różnych nagród, w tym nagrodę Laury Ingalls Walder za wkład wniesiony do literatury amerykańskiej. Gdybyście chcieli dowiedzieć się czegoś więcej o jego życiu i twórczości, TU wrzucam Wam link do bardzo fajnego dokumentu o nim.

Ciekawostką jest to, że w 2002 roku Eric i jego druga żona Barbara Carle otworzyli The Eric Carle Museum of Picture Book Art – muzeum poświęcone sztuce ilustracji w książkach dla dzieci, które mieści się w Amherst, w stanie Massachusetts. Link do muzeum TUTAJ.

To teraz do rzeczy. Eric Carle i jego książeczki.

„BARDZO GŁODNA GĄSIENICA”

Gąsienicę poznaliśmy jako pierwszą. Co przeczytamy w opisie książeczki? „Żarłoczna, zielona gąsienica przemierza świat w poszukiwaniu smacznych kąsków. Podjada listki i owoce, ale nie gardzi również ciastkiem czy kiszonym ogórkiem. Nawet największy niejadek, towarzysząc jej w podróży poprzez przysmaki, dni tygodnia i liczby, skusi się na małe co nieco”. Uwielbiamy tę książeczkę. Nawet Marcel (który jest przecież już prawie-dorosłym-prawie-6-latkiem) daje się czasem złapać na przeglądaniu książeczki. Była to też jedna z pierwszych książek, które Marcel samodzielnie przeczytał. Książeczka ma w środku dziurki, które jak na razie najbardziej fascynują Julka. Spójrzcie tylko na ilustracje:

 

 

 

 

 

 

A tak „Bardzo głodny Jul” czyta o bardzo głodnej gąsienicy:

 

Julek szybszy od Jackie Chan’a

 

 

„OD STÓP DO GŁÓW”

Tym razem Eric Carle zaprasza dzieci do wspólnej gimnastyki. Czytając książeczkę możecie dołączyć do tupiących, skaczących, wyginających się i kopiących zwierząt. Jednym słowem: świetna zabawa dla całej rodziny.

 

 

 

 

„CZY CHCESZ BYĆ MOIM PRZYJACIELEM?”

Nasza ostatnia propozycja na dziś. Książeczka ukazuje historię myszki, która wśród napotkanych zwierząt szuka przyjaciół. Co ciekawe, myszka najpierw widzi ogonek każdego ze zwierząt, więc za każdym razem dziecko może próbować odgadnąć jakie zwierzę kryje się na kolejnej stronie książki. Poza tym poznajemy również charaktery, wygląd i odgłosy każdego ze zwierząt. Ale przede wszystkim książeczka będzie świetnym punktem wyjścia do rozmowy o przyjaźni.

 

 

 

 

A na koniec moja ulubiona ilustracja:

Podsumowując, którejkolwiek książeczki Erica Carle’a byście nie kupili, każda będzie hitem. Ja poluję jeszcze na serię o liczbach i kolorach. Oooo tę:

 

Ale i „Biedronkę” też bym chciała. Wiecie jak to jest jak już się człowiek w czymś albo kimś zakocha.

14 thoughts on “Książeczki Erica Carle’a dla młodszych dzieci

  1. Jak przeglądam te propozycje to aż żałuję, że moje dziecko już za duże na takie książki 😀
    Ale na pewno polecę mojej przyjaciółce, może maluchowi przypadną do gustu 🙂

  2. Bardzo fajna książeczka, która potrafi wciągnąć dziecko na dłuższą chwilę. Niedługo będę uaktualnieć biblioteczkę dla malucha, wezmę ją pod uwagę.

  3. Wyglądają naprawdę ciekawie. O gąsienicy jest do tego bardzo kreatywnie wykonana – nie dziwię się, że najmłodsze dzieci chętnie ją eksplorują. Pozostałe pozycje również widać, że są interesujące, nawet mnie zaciekawiły 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

91 − 84 =