Mała książka – wielki człowiek

To że czytanie dzieciom to jedna z najlepszych rzeczy jaką możemy dla nich zrobić jest oczywiste. Chyba nie znajdzie się tu nikt kto by się ze mną w tej kwestii nie zgodził. Oprócz miłości, troski i codziennej opieki, trzeba nasze dzieci zaopatrzyć w coś z jednej strony fundamentalnego, a z drugiej ponadczasowego. W coś czego nikt nigdy im nie odbierze. Tym czymś jest dla mnie miłość do książek. Miłość do książek jest najlepszym prezentem, który możemy dać naszym dzieciom na całe ich życie.

JAKIE KORZYŚCI NIESIE ZA SOBĄ CZYTANIE DZIECIOM KSIĄŻEK?

Nieskończone tak naprawdę. Te najważniejsze to na pewno:

 • rozwijanie wrażliwości
 • budowanie więzi między rodzicem a dzieckiem
 • tworzenie poczucia bliskości i bezpieczeństwa
 • uczenie odróżniania dobra od zła
 • wspomaganie rozwoju mowy
 • uczenie myślenia
 • poprawienie koncentracji
 • uczenie rozpoznawania i nazywania emocji
 • rozwijanie poczucia humoru
 • rozwijanie kompetencji językowych
 • rozwijanie wyobraźni i kreatywności dziecka
 • wspieranie rozwoju psychicznego dziecka i wzmacnianie jego poczucie własnej wartości
 • dostarczanie wiedzy na temat otaczającego świata, ludzi  i przedmiotów

Gdybyście mieli ochotę poczytać więcej na ten temat,  z całego serca polecam świetny artykuł „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” (cały jest TU). Znajdziecie tam między innymi ciekawe wiadomości na temat związku pomiędzy czytaniem książek a potrzebami i kompetencjami dzieci z podziałem na 3 grupy wiekowe (0-3 lata, 3-6 lat, 6-10 lat).

WSPÓŁCZESNA BIBLIOTEKA

A jako że z roku na rok, na rynku pojawia się coraz więcej nowości wydawniczych dla dzieci (co mnie oczywiście niezmiernie cieszy, bo jestem ogromną fanką książek dla dzieci), oczywistym jest też to, że choć byśmy nie wiem jak się starali, nie nadążymy już z ich kupowaniem. Co więcej, wielu z nas mieszka w tak małych mieszkaniach, że kupowane co chwilę książki przestają się nam już mieścić na półkach (wiem co mówię, uwierzcie na słowo). Na szczęście istnieją BIBLIOTEKI. O czym często gęsto przecież zapominamy. Współczesne biblioteki nie przypominają tych starych, do których chodziliśmy my, jako dzieci czy młodzież. Nie są to już relikty przeszłości, a miejsca, w których na półkach obok klasyków, piętrzą się też wszystkie najnowsze tytuły literatury dziecięcej. W bibliotekach najlepsze jest to, że są dostępne dla wszystkich, niezależnie od wieku, statusu społecznego czy zasobności portfela, a korzystanie z nich jest bezpłatne. Bardzo ważne jest też to, że bibliotekarze wiedzą o książkach (prawie) wszystko. Dziś, aby zostać bibliotekarzem, należy ukończyć specjalizację/studia podyplomowe z zakresu bibliotekoznawstwa. Oni naprawdę czytają książki, słuchają opinii czytelników, śledzą nowości wydawnicze i są na bieżąco z recenzjami oraz panującymi trendami czytelniczymi. Dzięki czemu dzisiejsi bibliotekarze są w stanie pomóc każdemu w wyborze dobrej książki. (TU z kolei wrzucam Wam artykuł „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” prawiący o tym dlaczego warto  z dzieckiem zaczać chodzić do biblioteki).

A JAKI JEST POWÓD TYCH MOICH WYWODÓW O KSIĄŻKACH I BIBLIOTEKACH? FANTASTYCZNY PROJEKT, O KTÓRYM WAM DZIŚ OPOWIEM

Otóż jakiś czas temu, dzięki mojej siostrze, dowiedziałam się o bardzo ciekawym i ważnym projekcie związanym z promowaniem czytelnictwa od małego (dosłownie). Jestem pewna, że warto o nim napisać tutaj na blogu.

We wrześniu 2019 roku, w różnych miastach i miasteczkach Polski ruszył projekt „Mała książka – wielki człowiek” (wcześniej odbywały się tylko kampanie pilotażowe). Jest to kampania społeczna, która została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W promowaniu kampanii wzięło udział wielu znanych Polaków, między innymi Maciej Dowbor, Joanna Koroniewska, Bartek Kasprzykowski i Tamara Arciuch (zresztą za chwilę zobaczycie ich w spotach).

KILKA SŁÓW O PROJEKCIE

Projekt skierowany jest do rodziców dzieci z 3 grup wiekowych: noworodków, przedszkolaków i pierwszoklasistów. 

NOWORODKI

Tu rolą kampanii jest  przypomnienie rodzicom o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. W ramach projektu, młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymują wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze.

Pomysłodawcy wierzą, że „czytelnictwo” zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię.

Zaproszeniem w świat literacki dla rodziców noworodków jest wybór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów (m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej), pięknie zilustrowany przez małżeństwo artystów – Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka.

W 2017 r. w ramach akcji pilotażowej rozpoczętej w grudniu, 100 tys. nowo narodzonych dzieci otrzymało Wyprawki Czytelnicze w 360 szpitalach w całej Polsce, a do połowy 2019 r. zostało rozdanych aż 360 tys. wyprawek. W akcji Instytutu Książki biorą udział te szpitale, które wyraziły zgodę oraz chęć na nieodpłatną dystrybucję Wyprawek Czytelniczych na swoich oddziałach.

Poniżej spot z książeczka rozdawaną na oddziałach położniczych:

 

PRZEDSZKOLAKI
Tu z kolei projekt przeznacony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat, tj. 2013-2016 w 2019 roku, zaś w 2020 roku projekt obejmuje dzieci urodzone w latach 2014-2017) i realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start oraz znaczek z logo projektu.

 

W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

 

Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki (wspominałam Wam już o niej wcześniej). Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak również dla dzieci i ich rodziców.

Wyprawki Czytelnicze dla dzieci w wieku przedszkolnym można odebrać w ponad 5 200 bibliotekach w całej Polsce, które zgłosiły się do projektu. Pełna lista bibliotek biorących udział w akcji znajduje się na dole TEJ strony.

Poniżej spot z książeczką, którą również możecie dostać jeśli przystąpicie do akcji:

 

PIERWSZOKLASIŚCI

Trzeci etap kampanii „Mała książka – wielki człowiek” w skali ogólnopolskiej rozpocznie się we wrześniu 2020 r. i będzie skierowany do dzieci rozpoczynających edukację w szkołach podstawowych. Chcemy, aby każdy pierwszoklasista otrzymał wyjątkową publikację, która pomoże mu postawić pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu.

W październiku rozpoczął się pilotaż projektu skierowany do wszystkich uczniów pierwszych klas szkół podstawowych w Małopolsce, które włączą się do akcji. Dla pierwszoklasistów przygotowano antologię „Pierwsze czytanki dla…” – starannie dobrany wybór utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji znajdują są również teksty innych znanych autorów literatury dziecięcej: Liliany Bardijewskiej, Zofii Staneckiej, Anny Onichimowskiej, Małgorzaty Strzałkowskiej, Adama Bahdaja, Michała Rusinka, Agnieszki Frączek, Joanny Kulmowej, Marcina Brykczyńskiego, Jana Twardowskiego i Grzegorza Kasdepke – twórców tak różnych, jak różne są perspektywy spoglądania na świat – nieogarniony, a przy tym pociągający i pobudzający dziecięcą ciekawość. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.

 

Jeśli uznasz ten wpis za wartosciowy i taki, który może przydaś się innym rodzicom, zrobisz mi wielką przyjemność, udostępniając go na Facebooku.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 7 = 1