Teatry dla dzieci w Warszawie oraz spektakle na nadchodzącą jesień 2018 – część 1

Jedną z wielu rzeczy, za które kocham Warszawę jest to, że daje ona morze możliwości jeśli chodzi o atrakcje dla dzieci. Na wyciągnięcie ręki, mamy tu wszystko czego dusza zapragnie. Począwszy od Centrum Nauki Kopernik i zoo, poprzez Stadion Narodowy, muzea i teatry dla dzieci, aż po piękne place zabaw i kawiarnie dedykowane rodzicom z dziećmi. Wybór jest naprawdę przeogromny.

Nawet nie będę ukrywać, że to na co najbardziej czekałam kiedy moje pierwsze dziecko rosło, to moment, w którym będę już mogła zacząć z nim korzystać z tych wszystkich atrakcji. Podobnie rzecz się miała jeśli chodzi o TEATR. Ja-urodzona humanistka, pochodząca z małej miejscowości gdzie ani kina ani teatru nie było, kiedy przyjechałam na studia do Warszawy, nareszcie miałam możliwość pójścia do kina albo do teatru ot tak po prostu, bez konieczności czekania na szkolną wycieczkę (na którą zawsze aż przebierałam nogami). A w Warszawie było z czego wybierać. Gdybyście mnie zapytali który teatr czy spektakl lubię najbardziej, trudno by mi było wybrać. Do ulubionych na pewno należą: Teatr Kwadrat (a w nim: „Szalone nożyczki” – wziąż nie udało mi się zobaczyć jednego z zakończeń, „Upiór w moherze”, „Godzinka spokoju”, „Ślub doskonały”), Teatr Ateneum („Kolacja dla głupca” – mistrzostwo świata jak dla mnie), Teatr Capitol, Teatr Roma i Teatr 6.piętro.

Ale nie o teatrze dla dorosłych miało przecież dzisiaj być…

No więc kiedy uznałam, że Marcel będzie już w stanie obejrzeć cały film albo przedstawienie, zaczęła się nasza przygoda z kinem i teatrem.

I właśnie o tych TEATRACH WARSZAWSKICH DLA DZIECI chciałabym Wam dzisiaj słów kilka napisać.

 

A oto i  LISTA TEATRÓW W WARSZAWIE, KTÓRE SĄ DEDYKOWANE SPECJALNIE DLA DZIECI:

 

 1. TEATR MAŁEGO WIDZA – ul.Jezuicka 4 (wejście od ulicy Brzozowej) – Stare Miasto

Tak o teatrze piszą jego twórcy:

„W Teatrze Małego Widza dziecko jest PARTNEREM – pełnoprawnym odbiorcą sztuki i uczestnikiem kultury. Ta nadrzędna idea naszego teatru niezależnie od wieku odbiorcy się nie zmienia. Zmienia się wyłącznie sposób komunikacji i oddziaływania na wyobraźnię.  Spektakle TMW  chcą mówić do dzieci ich językiem,  nie  infantylnie i w udawany sposób,  ale szczerze.  To jest szczerość teatru, który nie służy sławie artystów, ale w którym aktorzy realnie przeżywają  to co robią, poszukują szczególnego sposobu komunikacji  rozumiejąc, że dzieci mają swoją własną przestrzeń i czas”.

Teatr działa od 2011 roku i jest pierwszym w Warszawie i jedynym teatrem w Polsce o tak dużym zasięgu i szerokiej skali działań artystyczno-edukacyjnych skierowanych do dzieci od 1. roku życia.

W Teatrze Małego Widza byliśmy kilka razy. I za każdym razem wychodziliśmy zachwyceni. Najbardziej znanym (i niestety najtrudniej dostępnym) spektaklem jest Sensoryczny Labirynt Muzyczny. To nie jest typowy spektakl. Oj nie! To prawdziwa podróż w magiczną krainę, z której człowiek nie ma ochoty wracać. Cała nasza czwórka była po prostu oczarowana muzyką, atmosferą, zapachami, dźwiękami. Wszystkim po prostu. Niestety bilety na październik już są wyprzedane, więc trzeba by zapolować na listopadową edycję (wygląda to tak, że jednego dnia miesiąca o określonej godzinie – zazwyczaj 12.00 lub chwilkę przed – startuje sprzedaż biletów, no i umówmy się – zazwyczaj trwa tylko chwilę, bo bilety rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, więc trzeba być czujnym i szybkim)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomyślałam sobie, że filmik chyba jednak najlepiej odda atmosferę tego spektaklu:

Teatr Małego Widza ma jednak w swojej ofercie mnóstwo innych świetnych spektakli dla maluchów, m.in.:

OCEAN SNÓW – bilety do kupienia TU

A tu filmik z koncertu/przedstawienia:

CZTERY PORY ROKU – bilety kupisz TU

 

ROZPLATANIE TĘCZY – bilety do kupienia TUTAJ

 

AHOJ – bilety kupisz TUTAJ

 

CAŁY REPERTUAR NA WRZESIEŃ 2018 podrzucam Wam TUTAJ

 

2. TEATR NIEWIELKI – Soho Factory, ul. Mińska 25 bud. 74, Praga Północ

 

Taką informację o Teatrze Niewielkim znajdziemy na stronie internetowej:

„Teatr Niewielki to niezwykły teatr w niezwykłym miejscu. Teatr Niewielki to jedyny teatr dla dzieci w Warszawie, który od początku do końca – od spektakli po architekturę wnętrza – powstał specjalnie z myślą o najmłodszych widzach w wieku 1 – 7 lat. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do naszej wyjątkowej siedziby w budynku nr 74 na terenie Soho Factory. Przychodźcie wcześniej – żeby na pewno nie spóźnić się na spektakl! Teatr otwarty jest w dni grania przedstawień na godzinę przed pierwszym spektaklem i godzinę po ostatnim. Zawsze sprawdźcie w repertuarze, kiedy gramy, i zaglądajcie do nas!  Nasze foyer zachwyci każdego malucha – jest kolorowe, przytulne, są żółte drzwi i kanapy, zabawki, kredki, książki i dywan-zygzak do zabawy.”

Nic dodać nic ująć.

Zdjęcia pochodzą ze strony teatru.

W ofercie Teatru Niewielkiego również znajdziemy mnóstwo ciekawych spektakli dla dzieci, m.in.:

KÓŁKO I KWADRAT

Co jest fajniejsze: Kółko czy Kwadrat?
Kółko uważa, że ono, Kwadrat się z nim nie zgadza. Spór jest zażarty, obie strony demonstrują coraz to nowe argumenty oraz przykłady typowych i mniej typowych zastosowań Kółkomanii i Kwadratologii. A zabawy przy tym co niemiara! Nigdy nie zgadlibyście, ile rzeczy można zrobić ze zwykłego kółka czy kwadratu.
Spektakl rozwija w dzieciach umiejętność dostrzegania geometrycznych kształtów w otaczającej je rzeczywistości, aktywizuje abstrakcyjne myślenie i wyobraźnię. Nic nie jest oczywiste, a tak wiele możliwe! Dwa proste kształty są jak okienka, przez które można wyjrzeć na świat niby dobrze znany, ale teraz oglądany zupełnie inaczej.
Przy tym zabawna rywalizacja między dwoma kolegami (Kółkiem i Kwadratem) jest źródłem wielu śmiesznych sytuacji i budzi żywe uczucia małych widzów. Dzięki temu podróż do świata nieco zwariowanej geometrii jest dla nich tak ciekawa. Kto zwycięży w tym sporze?… Mądrzejszy czy ten bardziej przebojowy? A może przyjaźń okaże się ważniejsza od różnicy zdań? (opis pochodzi ze strony teatru)

 

 

DOBRANOC JAŚKU

Spektakl ten odwołuje się do codziennych doświadczeń małych dzieci, związanych z bardzo ważnym dla nich rytuałem kładzenia się do snu. Dlatego budzi tak żywe emocje maluchów i angażuje w historię. A historia jest prościutka: wszyscy w domu zasypiają grzecznie, tylko mały łobuziak, Jasiek, nie chce zasnąć. Wynika z tego mnóstwo zabawnych sytuacji, które w kumulują się, aż po nieoczekiwane rozwiązanie…
Przedstawienie ma swój specyficzny rytm – jak piosenka, w której zwrotki są na tę samą melodię, ale przecież każda jest nieco inna. To jest coś, co maluchy lubią najbardziej – powtórzenia z wariacjami! Wie o tym każdy rodzic bawiący się z pociechą w “a ku ku”, czy “nie ma – jest”.
Spektakl jest pełen ciepła, pozytywnych emocji i ogólnej “przytulności”, bo jakże by mogło być inaczej, skoro główni bohaterowie to rodzina mięciutkich poduszek?
A jak to się wszystko kończy? Sami musicie sprawdzić. (opis pochodzi ze strony teatru)

 

A CO TO?

Tak o przedstawieniu piszą jego twórcy:

„A co to? – Znacie to pytanie, prawda? Czasem powtarzane w kółko i w kółko. Wyraża najistotniejszą cechę każdego brzdąca – ciekawość. Wszystko dla niego jest nowe, fascynujące, godne zbadania. Każdy przedmiot – dla nas opatrzony i banalny – dla dziecka może być odkryciem. A dzięki odrobinie wyobraźni początkiem wspaniałej przygody…

Spektakl A CO TO? odwołuje się do dziecięcej potrzeby odkrywania świata. Jest serią nieustannych przyjemnych niespodzianek, a przecież maluchy tak je lubią! Oddziałuje na wszystkie zmysły – nie tylko wzrok i słuch, ale i dotyk, a nawet… węch. Dzieci mogą – jeśli tylko mają ochotę – bezpośrednio wszystkiego doświadczyć, bo w tym spektaklu nie ma bariery oddzielającej scenę od widowni. Jego scenariusz za każdym razem jest odrobinę inny, bo to maluchy wraz z aktorem odkrywają CO TO, a także CO można z TYM zrobić ciekawego.

O tym spektaklu mówi się najczęściej, że to wspaniała zabawa. Dzieciaki aż piszczą z radości, kiedy z kolorowych dziur w ściance-niespodziance wyłaniają się kolejne tajemnicze przedmioty. Ale „A CO TO?” ma także walory edukacyjne – rozwija spostrzegawczość, pamięć i wyobraźnię, uczy współdziałania i zachęca do przełamywania nieśmiałości.”

TUTAJ ZNAJDZIECIE CAŁY REPERTUAR NA WRZESIEŃ 2018

 

3. TEATR GULIWER – ulica Różana 16, Mokotów

Taki opis teatru widnieje na stronie internetowej:

„Teatr Lalek Guliwer założyła grupa entuzjastów sztuki lalkowej pod wodzą absolwentki warszawskiej ASP Ireny Sowickiej w październiku 1945 roku. Pierwszą siedzibą zespołu była sala Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Warszawie, przy ul. Marszałkowskiej 8. Od razu też przystąpiono do przygotowań i prób nad sztuką „Szewczyk Dratewka” wg Marii Kownackiej w reżyserii Ireny Sowickiej. Pokonując ogromne przeszkody, w zrujnowanej Warszawie 7-osobowy zespół aktorski doprowadza do pierwszej premiery 28 kwietnia 1946 roku. Do końca maja sztuka wystawiana jest w ocalałych salach w Warszawie, potem teatr rusza w Polskę. Takie były początki. Po trzeciej premierze w grudniu 1947 roku sztuki „Guliwera w krainie liliputów” założycielka nadaje teatrowi nazwę „GULIWER”. W 1952 roku Teatr został upaństwowiony.

Przez długie lata, bo do roku 1970, Guliwer nie miał własnej siedziby a przede wszystkim sali przystosowanej i wyposażonej dla potrzeb teatru. Dopiero w 1970 po 3 latach przebudowy, teatr uzyskał stałą siedzibę w budynku przy ul. Różanej 16…Teatr „Guliwer” wystawia starannie wybraną literaturę dla dzieci, klasyczne sztuki lalkowe, adaptacje poczytnych powieści, wielką literaturę dla młodzieży. Wystawiając ten repertuar, stosujemy różne gatunki teatru lalek i rozmaite sposoby animacji. Coraz częściej też pokazują się aktorzy.”

My pierwszy raz byliśmy w Guliwerze w lutym 2016 roku na spektaklu „Stoi na stacji lokomotywa„. A że uwielbiamy Brzechwę i jego wiersze, i ja i Marcel byliśmy po prostu zachwyceni! Cudowna muzyka, wspaniali aktorzy, niesamowite przeżycie dla nas obojga. Udało mi się nawet odkopać jakieś zdjęcia:

A tak to mniej więcej wyglądało:

Wybór spektakli w Teatrze Guliwer jest naprawdę duży i są one podzielone ze względu na wiek dziecka i odbywają się na dwóch scenach (dużej i tej mniejszej nazwanej Liliput). Poniżej wrzucam Wam listę spektakli. Każdy tytuł jest linkiem, więc klikając na niego będziecie mogli przeczytać więcej informacji o danej sztuce.

DUŻA SCENA

od 3 lat:
Brzydkie Kaczątko (55 min.)

od 4 lat:
Bajka o deszczowej kropelce i tęczy (70 min.)
Koziołek Matołek (85 min.)
O mniejszych braciszkach św. Franciszka (65 min.)
Obcy w Lesie (85 min.)

od 5 lat:
Aksamitny Królik (80 min.)
Amelka, Bóbr i Król na dachu (110 min.)
Byczek Fernando (70 min.)
Calineczka (90 min.)
Czerwony Kapturek (80 min.)
Gwiazdka (90 min.)
O rybaku i złotej rybce (50 min.)
Podróż na czternaście łap (115 min.)
Różowy Gość (60 min.)
Śpiąca królewna (90 min.)

od 6 lat:
Królewna Logorea i Niedźwiedź (90 min.)
Tata (90 min.)
Traktat o wykradaniu owoców (45 min.)

Scena Liliput

od 5 lat:
Księga niewidzialna (45 min.)
Sonia śpi gdzie indziej (45 min.)

od 6 lat:
Jak działa odkurzacz? (30-minutowy minispektakl + godzinny warsztat)
Przyjaciel Automateusza (65 min.)

TUTAJ znajdziecie pełny REPERTUAR TEATRU GULIWER NA WRZESIEŃ 2018

 

4. TEATR LALKA – plac Defilad 1 (Pałac Kultury i Nauki), Śródmieście

 

Magiczne miejsce, w którym czas zatrzymał się w jakiś niezwykły sposób. Miejsce z duszą i tradycją zarazem. Kochani, co ja tu Wam będę dużo opowiadała o tym niesamowitym miejscu. Najlepiej będzie jeśli po prostu obejrzycie ten materiał:

 

 

Jeśli natomiast chodzi o repertuar Teatru Lalka, znajdziemy tu i coś dla maluchów i dla dzieci starszych. A wszystko to dostosowane do percepcji młodego widza. Klasyczne baśnie i bajki możemy tu obejrzeć w nowej odsłonie i oryginalnej interpretacji.

Przedstawię Wam chociaż kilka z nich:

ANNA, BRZYDKIE KACZĄTKO

CZERWONY KAPTUREK

I najbardziej chyba znany KRAWIEC NITECZKA:

 

Pełną listę spektakli znajdziecie TUTAJ,  TU z kolei repertuar na wrzesień 2018, a TU na październik 2018

 

5. TEATR MASKARADA, ul.Nowy Świat 63, Śródmieście

Taki opis teatru przeczytamy na jego stronie internetowej:

Teatr Maskarada – najlepszy dziecięcy teatr, którego celem jest edukacja oraz zabawa teatralna z dziećmi.

Teatr Maskarada powstał w 2013 roku. Twórcą teatru jest scenograf Małgorzata Domańska (realizacje w teatrach dramatycznych i lalkowych), stąd wielką uwagę przykładamy do strony wizualnej przedstawień. Równie ważne jak scenografia jest dla nas słowo i muzyka. Komponują dla nas doświadczeni kompozytorzy Zuzanna Całka oraz Krzysztof Jaszczak, a choreografię przygotowuje aktorka i choreografka Agnieszka Senderowska. Na naszej scenie występują aktorzy wielu scen warszawskich. W repertuarze prezentujemy przedstawienia dla dzieci szkolnych, przedszkolnych, najmłodszych i “najnajów”. Każdy spektakl pokazywany jest w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni pozwalającej na bliski kontakt widzów z aktorami oraz interaktywne działania. Uzupełnieniem spektakli są warsztaty teatralne, plastyczne i taneczne przybliżające dzieciom magię teatru.”

A co znajdziemy w repertuarze Teatru Maskarada? Między innymi:

TUPU TUP – sensoryczny spektakl na podstawie baśni H. Ch. Andersena “Szybkobiegacze” i “Brzydkie Kaczątko”

 

WESOŁE KOTY – gdzie poznamy  roztańczone, rozśpiewane i psotne koty z wierszy Marii Konopnickiej. Filuś, Miluś i Kizia zaproszą młodych widzów do zabawy i na koci bal. Piękne wiersze M. Konopnickiej, barokowe kocie kostiumy, muzyka H. Wieniawskiego i piosenki Zuzanny Całki tworzą magiczny i interaktywny koci świat dla młodych widzów.

 

URODZINY TURLI I TAJA – W krainie Turli Taja dzisiaj wielki dzień – Pierwsze Urodziny!
Poznamy Turli i Taja, dowiemy się co lubią robić najbardziej, będziemy się z nimi turlać, bawić i krążyć w labiryncie. Powitamy ich gości i przygotujemy wspólnie przyjęcie urodzinowe z wielkim tortem. Swiętujcie z nami urodziny Turli-Taja!

Spektakl jest o tyle wyjątkowy, że nie ma tu specjalnie wydzielonej sceny, co sprawia, że znika bariera między dziećmi a aktorami. Dzieci mogą dotykać rekwizytów, mogą się na nie wspinać, mogą zaglądać, dotykać, po prostu się bawić.

 

 

A jakie jeszcze spektakle są grane w Teatrze Maskarada? Odpowiedź znajdziecie TUTAJ.

Z kolei TU REPERTUAR NA WRZESIEŃ I PAŹDZIERNIK 2018

 

6. TEATR BAJ – administracja teatru znajduje się na ulicy Bertolta Brechta 7, Praga Północ, ale spektakle wystawiane są na 4 scenach:

 • SCENA NA GŁĘBOCKIEJ 66 w Białołęckim Ośrodku Kultury,
 • SCENA NA VAN GOGHA 1 w Białołęckim Ośrodku Kultury,
 • SCENA NA JAGIELLOŃSKIEJ 54 w Centrum Wielokutlurowym
 • SCENA NA WYSOCKIEGO 11 w Domu Kultury „Świt”

Jaką informację o teatrze znajdziemy na jego stronie?

Teatr Baj powstał w 1928 r. i jest najstarszym teatrem lalek dla dzieci w Polsce. Jego dorobek artystyczny obejmuje 167 premier. Baj, przygotowując kolejne przedstawienia, sięga po polską i światową literaturę dla dzieci i młodzieży, stosuje różne formy i techniki lalkowe. Stara się łączyć w repertuarze klasykę i sztukę współczesną, zachowując między nimi równowagę. Do realizacji spektakli zaprasza ciekawych twórców z Polski i zagranicy. Dziecko jest głównym adresatem działalności Baja, ale ma on także w repertuarze propozycje dla starszych widzów.

Teatr Baj chce być miejscem przyjaznym, w którym widzowie, niezależnie od wieku, czują się dobrze i chcą do niego wracać.

Baj jako jedyny teatr lalek dla dzieci w Polsce został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Na wniosek dzieci Międzynarodowa Kapituła przyznała Ewie Piotrowskiej, Dyrektorowi Teatru Baj, Order Uśmiechu.

 

Repertuar teatru został przejrzyście podzielony ze względu na wiek widzów.

 

 • Bajowe Najnaje – do lat trzech. Znajdziemy tu następujące tytuły spektakli:

„KSIĄŻECZKA”

„ŚPIJ”

„NIE MA…NIE MA…JEST”

„KUCHNIA PEŁNA NIESPODZIANEK”

 • od 3 lat

„KTO ROZŚMIESZY PECHOWEGO NOSOROŻCA?”

„NA JAGODY”

„MALEŃKIE KRÓLESTWO”

„ZACZAROWANE WYCINANKI”

„SZAŁAPUTKI”

 

 • od 4 lat

„JA, MALUCH I MORZE”

„PRZYGODY KOTA FILEMONA”

„TYMOTEUSZ WŚRÓD PTAKÓW”

 

 • od 5 lat

„W KOLE”

„DOKTOR DOLITTLE I JEGO ZWIERZĘTA”

„BAJKA O SZCZĘŚCIU”

„ŚPIĄCA KRÓLEWNA”

„EMIL Z LONNEBERGI”

„PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK”

 

 • od 7 lat

„SZKOŁA MARZEŃ, CZYLI AKADEMIA PANA KLEKSA”

 

 • od 8 lat

„GRZECZNA”

„A NIECH TO CZYKOLADA!”

 

 • od 10 lat

„MINUTKA”

„DOM”

„ROBINSON & CRUSOE”

„GĘŚ, ŚMIERĆ I TULIPAN”

 

 • od 12 lat

„JEŚLI NIE POWIESZ, KTO BĘDZIE WIEDZIAŁ?”

TUTAJ znajdziesz repertuar na WRZESIEŃ 2018

TU natomiast na PAŹDZIERNIK 2018

 

Mam nadzieję, że moim wpisem zachęciłam Cię do wspólnego wyjścia do teatru z Twoimi dziećmi. ALE! ALE! To jeszcze nie koniec. To dopiero pierwsza część wpisu o teatrach i spektaklach dla dzieci. Dlatego, że w Warszawie jest jeszcze wieeelee innych miejsc, w których można obejrzeć znakomite przedstawienia dla dzieci. I o tych właśnie miejscach chcę Ci opowiedzieć w kolejnym wpisie, na który już teraz serdecznie Cię zapraszam.

Jeśli wpis Ci się spodobał albo uznasz, że Twoi znajomi też mogliby z niego skorzystać, udostępnij go i polub. Będzie mi baaardzo miło.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 6 =