Pierwszy raz zobaczyliśmy go w Lublinie w 2015 roku (na jakimś wydarzeniu zorganizowanym specjalnie dla dzieci z okazji majówki). Marcel aż piał z zachwytu (zresztą ja też). Nie chciał odejść od tego stolika. Bawil się i bawił.
GDZIE MOŻNA TAKI STOLIK ALBO BLAT KUPIĆ?
I dopiero niedawno znowu gdzieś taki zobaczyłam i zaczęłam się zastanawiać czy nie dałoby rady samemu takiego zrobić. Można kupić gotowy, ale jest dosyć drogi. Ja znalazłam blat LED na stronie Kabum, TU wrzucam link (koszt 290 zł). Na Olx jest też pan, który zajmuje się robieniem takich stolików. TUTAJ widziałam dokładnie taki sam. No i tu kwota jest jeszcze wyższa (450 zł).
DO CZEGO SŁUŻY TAKI STOLIK?
Stolików takich używa się głównie w terapii wzroku, ale stanowi on również wspaniałą zabawę dla zdrowych dzieci. Możemy wykorzystać je na mnóstwo różnych sposobów:
- do nauki kolorów, kształtów, liter
- do zabawy w dopasowywanie
- do tworzenia wzorów (np. trójkąt-trójkąt-koło-sześcian-sześcian-koło itd.) i ich odwzorowywania
- do zabawy ciastoliną
- możemy też rozsypać piasek albo kaszę manną na takim stoliku i uczyć się np. liter albo puścić wodzę dziecięcej wyobraźni i stworzyć jakiś obraz
- można również zrobić na nim teatr cieni
- można poustawiać na nim zabawki i bawić się w ten sposób
- można układać na nim liście, piórka i wiele wiele innych przedmiotów
JAK MY ZROBILIŚMY NASZ STOLIK LED?
Ja kombinowałam jak zrobić coś podobnego, tylko że przy mniejszym nakładzie pieniężnym. Postanowiłam użyć przezroczystego pudełka Samla z pokrywką (w którym trzymamy różne rzeczy w łóżku) z Ikei. Ooooo taaakieee: KLIK
A do środka włożyłam po prostu kule ledowe z Pepco (bo musi to być coś czego nie trzeba podłączać do kontaktu, a one są na baterie), które na codzień wiszą w pokoju chłopców. Wszystko zajęło nam z 5 minut. Wiem, że to nie to samo co piękny, gotowy stolik czy blat led, ale zabawa i tak zawsze jest udana. A w co się bawimy? Zobaczcie sami:
MANDALA
Marcel uwielbia układać mandalę, dlatego jakiś czas temu kupiłam mu takie przezroczyste kształty do układania. Znajdziesz je TUTAJ. My mamy 2 zestawy, bo z jednego nie da się zbyt dużo ułożyć. Wiadomo: im więcej, tym ciekawiej, no i lepsza zabawa.
Tych transparentnych kształtów można również używać do nauki nazw kształtów, do segregowania, do tworzenia wzorów (np. sześcian- sześcian-sześcian-kwadrat-trapez-kwadrat), do układania ich w rządku…Ilość pomysłów jest nieograniczona. Marcel najbardziej jednak lubi układanie mandali (na resztę jest już chyba za duży).
KLEPSYDRA
Jeśli z kolei chcemy popatrzeć na coś wyciszającego i pięknego zarazem, używamy klepsydry. Taka podświetlona naprawdę robi wrażenie. Różne rodzaje i kolory znajdziecie TUTAJ. Popatrzcie tylko jak to fajnie wygląda:
KOLOROWE TRANSPARENTNE SZKIEŁKA
Można je wykorzystać do:
- nauki liczenia (jako liczmany)
- sortowania według kolorów
- nauki liter albo kształtów
- ćwiczenia logicznego myślenia, poprzez na przykład tworzenie sekwencji – układamy w linii kolory: żółty-zielony-zielony-czerwony
- podnoszenia magnesem (jest to możliwe dzięki metalowemu obramowaniu każdego żetonu)
- zabawy w pieniądze
J jak Julek
M jak Marcel
A jak Ania i Adam
Nasze liczmany kupiliśmy TUTAJ, ale jeden komplet to zdecydowanie za mało (nie doczytałam, że jest ich tam tylko 20 sztuk).
Świecące patyki z Pepco też oczywiście przydają się do naszej zabawy.